Czynne: 8-17 +48 42 203-25 -38
 

Dla tapicerni

Jak zwiększyć wydajność produkcji tapicerki meblowej i samochodowej

 

Wielomodułowy system przygotowania produkcji GEMINI CAD jest oprogramowaniem, które sprawdzi się nie tylko w szwalniach odzieżowych, ale również w zakładach szyjących tapicerkę meblową i samochodową. Program ma bardzo dużo możliwości, które w rękach doświadczonego konstruktora, przyspieszą i usprawnią pracę działu przygotowania produkcji. GEMINI CAD to nie tylko szybsza konstrukcja. To także automatyzacja tworzenia wydajnych układów kroju, które można przesłać do systemu plotera lub bezpośrednio do automatycznej krojowni.

 

Ręczne przygotowanie szablonów a praca z GEMINI CAD

 

Proces przygotowania produkcji jest wieloetapowy. Stworzony projekt trafia w ręce konstruktora, którego zadaniem jest przygotowanie szablonów konstrukcyjnych. W przypadku braku oprogramowania wspierającego przygotowanie produkcji, szablony przygotowuje się tradycyjnymi metodami, czyli ręcznie. Korzystając z dedykowanych programów, można o wiele szybciej niż ręcznie, przenieść koncepcję projektanta do systemu. Różne moduły oprogramowania GEMINI CAD dają ogromne możliwości zarówno konstruktorowi, jak i krojczemu, który może w programie stworzyć wydajny układ rozkroju.

 

Program umożliwia przede wszystkim:

 

  • Konstrukcję szablonów (także w oparciu o gotowe wzory) i ich modyfikację.
  • Stopniowanie szablonów.
  • Korzystanie z dużej bazy gotowych wzorów, które można dowolnie modyfikować i dostosować do swoich potrzeb.
  • Sprawdzenie poprawności stworzonych szablonów.
  • Import danych z innych systemów przygotowania produkcji.
  • Automatyczne tworzenie bardzo wydajnych układów kroju.
  • Fotodigitalizację, czyli przenoszenie szablonów w wersji papierowej do systemu, w którym można zdigitalizowane szablony modyfikować.

 

To tylko podstawowe funkcje i możliwości oprogramowania. Warto zapoznać się z możliwościami poszczególnych modułów, by lepiej poznać korzyści płynące ze stosowania nowoczesnych rozwiązań i zobaczyć jak bardzo można zautomatyzować pracę działu przygotowania produkcji, w porównaniu do konstrukcji ręcznej.

 

Moduły programu GEMINI CAD

 

Oprogramowanie GEMINI składa się z kilku modułów. W ofercie firmy Banaszczyk Maszyny Szwalnicze w standardzie znajdują się cztery moduły wymienione i opisane niżej:

 

  • Pattern Editor

 

Jest to podstawowy moduł oprogramowania. Z pomocą narzędzi dostępnych w tym module można projektować szablony, stopniować je, modyfikować w dowolny sposób, łączyć i kontrolować ich poprawność. Narzędzia dostępne w tym module umożliwiają między innymi:

* zmianę rozmiaru, równania, łączenie, składanie szablonów, ustawienie parametrów cięcia

* zmianę linii krzywych, określenie kątów w narożnikach, zmianę położenia punktów, modelowanie krzywych

* rysowanie linii o zdefiniowanej długości i tworzenie kształtów przy użyciu figur geometrycznych, dodawanie i usuwanie punktów konstrukcyjnych

* automatyczne stopniowanie przy pomocy tabeli stopniowania, zmianę rozmiaru bazowego, tworzenie setów (grupy rozmiarowej), kopiowanie stopniowania, wczytywanie tabeli rozmiarów, grupowe stopniowanie,

* mierzenie długości, kątów i powierzchni, pomiar po konturze

* dodawanie krzywików do szablonu

* przenoszenie nacinków

 

  • Foto Digitizer

 

Jest to moduł, który umożliwia przeniesienie papierowej wersji szablonu do systemu. Moduł wykrywa kontury szablonu i umożliwia podgląd konturów szablonu, punktów stopniowania, nacinków, punktów i linii wewnętrznych. W zdigitalizowanym szablonie można też zmieniać proste w krzywe oraz krzywe w proste, tworzyć i usuwać nacinki, tworzyć punkty i linie wewnętrzne, dodawać i usuwać szablony pomocnicze. Dodatkowe funkcje modułu to pokazanie wymiarów konturu, pomiar po konturze czy pomiar odległości pomiędzy dwoma punktami.

 

  • Nest Expert i Cut Plan

 

Te moduły odpowiadają za automatyczne tworzenie układów kroju, które są bardzo wydajne i pozwalają na duże oszczędności materiału, ze względu na optymalne wykorzystanie powierzchni. Nest Expert doskonale radzi sobie z tworzeniem układów także na materiałach w kratę, pasy i inne wzory. Moduł działa w oparciu o dostarczone dane takie jak rodzaj materiału, jego rozmiar czy sposób warstwowania. W Gemini Cut Plan ustawia się długość stołu do lagowania, szerokość materiału czy liczbę warstw nakładu. Moduł ten umożliwia też planowanie produkcji i przygotowywanie raportów.

 

Wykorzystanie możliwości oprogramowania GEMINI CAD rewolucjonizuje pracę w zakładach zajmujących się konstrukcją i szyciem tapicerki meblowej. Poszczególne moduły systemu pozwolą przede wszystkim zautomatyzować, a tym samym przyspieszyć pracę działu przygotowania produkcji. Moduł Nest Expert i Cut Plan umożliwią automatyczne tworzenie wydajnych układów kroju dla różnych rodzajów i wzorów używanego w danym momencie materiału. Dzięki temu rozwiązaniu Twoja firma znacznie zmniejszy straty tapicerki.

 

Oprogramowanie GEMINI CAD, oferowane przez firmę Banaszczyk Maszyny Szwalnicze, sprzedawane jest razem z kilkudniowym szkoleniem przeprowadzanym przez doświadczonego konstruktora. Dzięki temu nawet niedoświadczony pracownik będzie mógł w ciągu kilku dni opanować najważniejsze funkcje programu. Oferta zawiera też ploter, komputer oraz wszystkie elementy niezbędne do korzystania z modułu fotodigitalizacji. Osoby zainteresowane zautomatyzowaniem pracy działu przygotowania produkcji mogą tez umówić się na bezpłatną prezentację możliwości systemu GEMINI CAD w siedzibie firmy Banaszczyk Maszyny Szwalnicze w Starej Gadce koło Łodzi.